Templomi Hírlevél 2014. november 09.

2014. november 09. Évközi 32. vasárnap  XII. évf. 45. szám

„Csörgedező patakok vidítják Isten városát, a Magasságbeli  szentséges lakóhelyét.”

SZENTLECKE: 1Kor 3,9c-1. 16-17

Ti Isten temploma vagytok.

Testvéreim! Ti Isten épülete vagytok. Mint bölcs építőmester az Istentől nekem juttatott kegyelemmel megvetettem az alapokat; de más épít rá. Ügyeljen azonban mindenki, hogyan épít rá! A lerakott alapon kívül, amely Jézus Krisztus, mást senki sem rakhat.

Nem tudjátok, hogy ti Isten temploma vagytok, és az Isten Lelke lakik bennetek?És aki Isten templomát lerontja, azt Isten elpusztítja. Isten temploma ugyanis szent, és ti vagytok az!

EVANGÉLIUM: Jn 2,13 – 22

Jézus saját teste templomáról beszélt.

Mivel közel volt a zsidók húsvétja, Jézus fölment Jeruzsálembe. A templomban árusokat talált, akik ökröt, juhot és galambot árultak, valamint pénzváltókat, akik ott ültek. Ekkor kötelekből ostort font, és kikergette mindnyájukat a templomból, ugyanígy a juhokat és az ökröket is, a pénzváltók pénzét pedig szétszórta. Az asztalokat felforgatta, a galambárusoknak meg azt mondta: ,,Vigyétek innét ezeket, ne tegyétek Atyám házát vásárcsarnokká!'' Tanítványainak eszébe jutott, hogy írva van: ,,Emészt a házadért való buzgóság ''.

A zsidók erre így szóltak: ,,Miféle csodajelet mutatsz, hogy ezeket teszed?''

Jézus azt válaszolta: ,,Romboljátok le ezt a templomot, és én három nap alatt fölépítem!''

A zsidók azt felelték: ,,Negyvenhat esztendeig épült ez a templom, és te három nap alatt fölépíted azt?''

Ő azonban testének templomáról beszélt. Amikor feltámadt a halálból, tanítványainak eszébe jutott, hogy ezt mondta, és hittek az Írásnak, és Jézus szavainak.

A Lateráni Bazilika felszentelése
Ünnepe: november 9.

A lateráni bazilika Róma püspökének címtemploma. Felszentelésének évfordulójáról kezdetben csak Rómában emlékeztek meg, idővel azonban egyetemes egyházi ünneppé vált. A lateráni bazilika felszentelésének ünnepe a katolikusok számára a Péter apostol széke iránti szeretet hordozója, az egység kifejezője.

A Város (Róma) és a földkerekség minden templomának anyja és feje – olvassuk a Lateráni Bazilika homlokzatán. Isten épülete vagyunk, halljuk Pál apostol szavait. A kőből épült templom felszentelésének ünnepén jusson eszünkbe, hogy testünk a Szentlélek temploma, és közösséget alkotva építjük Isten épületét. Törekedjünk arra, hogy a mi közösségünkből is a kegyelem élő vize áradhasson.

A Lateráni bazilika a pápák legősibb bazilikája. Eredetileg az előkelő római család, a Lateranusok háza volt. A Nero elleni összeesküvés miatt elkobozták és császári birtok lett. Nagy Konstantin megtérése után Miltiadesz pápának adományozta, aki a római püspök székhelyévé tette. 313-ban már itt tartott zsinatot. A házban lévő bazilikát 324-ben a Legszentebb Megváltó tiszteletére szentelte. Ez a római püspöknek, mint pátriárkának székhelye, és ezért a templomot "az összes templom anyja és feje" címmel ruházták fel. A XIV. században V. Orbán pápa a főoltár fölötti ciboriumba helyezte el Szent Péter és Pál apostolok koponyáját. A templom főoltárába befoglalt faoltár az apostol-oltár maradványa. A templom hajójában egy dombormű őrzi emlékét annak a történelmi eseménynek, amikor II. Szilveszter pápa átadta a magyar küldöttségnek az első királyunknak küldött koronát.

A mai szentmise megtanít arra, hogy a templom szent és Istennek szentelt hely; a mennyország kapuja, mert összeköti a földet az éggel. Egyben az egész Anyaszentegyházat is jelképezi, melynek élő építőkövei az Egyház tagjai. Előre jelzi a feltámadás utáni állapotot, és úgy mutatja be a Jelenések könyve alapján, mint a mennyország jelképét. Végül figyelmeztet saját méltóságunkra is, mert a keresztség révén a Szentlélek templomai lettünk.

Imádság

Add, hogy megismerjem magam, ismerjelek meg, én Uram!
Hagyj mindenről lemondanom, Te légy egyetlen óhajom.
Hogy önmagam elfeledve, csak Téged szeresselek.
Bármit teszek, érted tegyem, Téged dicsérve szüntelen.
Színed elé hagyj omlanom, neved zengjen csak ajkamon.
Tekívüled az ég alatt, ne éljen bennem gondolat.
Magamnak holt legyen szívem, Neked dobogjon csak híven.
S bármi sorsot küldesz fölém, kezedből elfogadjam én.
Üldözve folyton önmagam, hozzád siessek, ó Uram!
Szent lépteidnek nyomdokát, kövessem hűn ez élten át.
Magamtól futva szüntelen, Te légy egyetlen menhelyem.
Mindenkor féltve lelkemet, féljem, tiszteljem szent neved.
Hogy így hű gyermeked lévén, örök hatalmad zengjem én.
Ne bízzam önmagamban, nem. Csak benned bízzam, Istenem.
Mindegyre engedelmesen, figyeljen Rád tekintetem.
Szívemben minden vonzalom, Tied legyen, én Jézusom!
Csak szívedet szeressem én, szerelmedért legyek szegény.
Tekints rám, hogy szeresselek, szólíts el, hogy szemléljelek,
S újulva Benned, Istenem, add, légyen üdvöm végtelen.

Ámen.

Ó jó Uram

Ó jó Uram, ó bölcs Uram! Igen hatalmas és gazdag Úr!
Amikor már nem tudjuk, hogy mit kellene tennünk,
Amikor már nem tudjuk, hogy kihez meneküljünk,
Csak egyet tehetünk még, de ez a leghatalmasabb és
Legcsodálatosabb: hogy kezünket, szemünket, szívünket,
kívánságainkat, óhajainkat a Te szent Fölségedhez emeljük.
Ezt tesszük  most  is  mély  alázattal: légy  könyörületes  a  Te
szegény szolgáid iránt.

Ámen.

MISÉK  NOVEMBER  10   –  NOVEMBER  16

11. Kedd:      1700

14. Péntek:    1700  Rosa Mysticai Szent Szűz tiszteletére;

15. Szombat: 1700  Dosztály Rozália halálának 30. napjára; Kovács Ferenc, felesége Fecske Mária és nagyszülők,

valamint Fecske János és nagyszülők és Szabó János, felesége Papp Erzsébet lelki üdvéért;

16. Vasárnap:  930  Kiss István, László és Nagy  családok lelki üdvéért;

Keddenként a szentmise után szentségimádást tartunk.

16-án 15 órakor Kongregációs imaórát tartunk.