Templomi Hírlevél 2013. január 06.

2013. január 06. Vízkereszt XIII. évf. 01. szám

„Hódoljon előtted, Istenem, - a föld minden nemzete!”

EVANGÉLIUM: Mt 2, 1-12

Láttuk csillagát napkeleten, és eljöttünk, hogy hódoljunk előtt.

Amikor Heródes király idejében Jézus megszületett a judeai Betlehemben, íme, napkeletről bölcsek jöttek Jeruzsálembe, és tudakolták: ,,Hol van a zsidók újszülött királya? Láttuk csillagát napkeleten, és eljöttünk, hogy hódoljunk előtte.'' Meghallotta ezt Heródes király és megrémült, s vele egész Jeruzsálem. Összehívatta a főpapokat és a nép írástudóit, és megkérdezte tőlük, hogy hol kell születnie a Messiásnak. Azok így válaszoltak:

,,A judeai Betlehemben, mert ezt írja a próféta:

Te, Betlehem, Juda földje,
     bizony nem vagy a legkisebb Juda nemzetségei között,
     mert belőled jő ki a fejedelem,
     aki pásztora lesz népemnek, Izraelnek.''

Erre Heródes titokban magához hívatta a bölcseket, és pontosan megtudakolta tőlük a csillag megjelenésének idejét. Aztán ezzel küldte őket Betlehembe: ,,Menjetek, tudakozódjatok szorgalmasan a gyermek felől, és ha megtaláljátok, jelentsétek nekem. Én is elmegyek, hogy hódoljak előtte!'' Ők pedig, miután meghallgatták a királyt, elindultak. És lám, a csillag, amelyet napkeleten láttak, előttük járt, míg meg nem állapodott a ház fölött, ahol a Gyermek volt. A csillagot meglátva nagyon megörültek. Bementek a házba, és ott látták a Gyermeket anyjával, Máriával. Földre borulva hódoltak előtte, majd kinyitották kincseszsákjaikat, és ajándékokat adtak neki: aranyat, tömjént és mirhát.

Mivel álmukban utasítást kaptak, hogy ne menjenek vissza Heródeshez, más úton tértek vissza országukba.

Vízkereszt, Urunk megjelenése

Arra tanít bennünket a mai ünnep, hogy értelmünk segítségünkre van abban, hogy megtaláljuk vele az Istent, mint ahogy a napkeleti bölcsek is értelmük segítségével indultak el a hosszú úton megtalálni a Messiáskirályt. De ahogyan a bölcsek esetében Jeruzsálem után a hit vezette őket a jászolban fekvő Isten Fiához, úgy nekünk sem szabad elfelejteni: pusztán értelmünkkel sosem találjuk meg Istent. Egy bizonyos pont után az értelemnek át kell adni a helyét a hit számára. Mert ha a bölcsek is pusztán értelmünkre hallgattak volna, akkor Jeruzsálem után visszatérhettek volna dolgavégezetlenül hazájukba.

De ha értelmünk segítségével a hit által megtaláljuk is az Istent, az még nem elég. Ebben is példát mutatnak a napkeleti bölcsek: leborulnak Jézus előtt, aranyat, tömjént, s mirhát ajándékozva nekik.

Boruljunk le mi is velük együtt ezen a szent ünnepen, s tegyük oda lélekben mi is az aranyat, a tömjént és a mirhát. Az aranyat, mely a királyoknak jár ki, s ezzel elismerjük Jézust lelkünk királyának, akinek parancsaira hallgatunk. Tömjént, ami az Istennek jár ki, s elismerve ezzel Jézust Istenünknek. Mirhát, mely az áldozatnak jár ki, s elismerve ezzel Jézust az Isten Bárányának, aki elveszi a világ bűneit, ami bűneinket, aki a mi megváltónk lett.

Ezt az igazi hódolatot vigyük otthonunkba. És ha otthonunkban valóban helyet adunk az Istennek, akkor béke, az igazi lelki béke száll otthonunkra.

Aurelius Prdentius Clemens:

Vízkereszti himnusz

Ó, te páratlan Betlehem.
Nagy városok közt legnagyobb:
Megszülni néked adatott
Testben az üdvösség Urát,

Kiről a csillag hirdeti
(Tündöklőbb, mint a napkorong):
A földön megjelent az Úr
És földi testbe öltözött.

Látták fényét a Mágusok
S hozzák keletnek kincseit,
Leborulván ajánlanak
Tömjént, mirhát és aranyat.

Királyt jelent a kincsarany,
Istennek szól a szábai
Tömjénnek fűszerillata,
A mirhapor sírról beszél.

Dicsőség teneked, Urunk,
Ki megjelentél e napon;
Atyának, s Szentléleknek is,
Most és örök időkön át.

Fordította: Sík Sándor

MISÉK  JANUÁR  07   –  JANUÁR  13

08. Kedd:       1700  Maszló Györgyné Dóczi Mária halálának 1. évfordulójára;

11. Péntek:    1700

12. Szombat: 1700

13. Vasárnap:  930 Don-kanyarban hősi halált halt Palyaga Ferenc lelki  üdvéért,

Rosa Mystikai Szent Szűz tiszteletére
                          „Lelkük a csillagokban Az ég oltárán ott ragyog!”

_________________________________________________________________

Keddenként a szentmise után szentségimádást tartunk.

_________________________________________________________________

Ma Vízkereszt napján 14 órától házszentelések lesznek.

13-án: - 8.30-9.30 óráig Engesztelő imaórát tartunk;

20-án: - 15 órakor Kongregációs gyűlés lesz.

_________________________________________________________________

Kérjük azokat a párokat, akik az idén szeretnének házasságot kötni, hogy jegyes oktatás miatt minél előbb jelentkezzenek a sekrestyében.