Templomi Hírlevél 2025. március 9. XXIV. évf. 10. szám

Kókai Római Katolikus Plébánia és a
Szent Máté Alapítvány kiadványa
2243 Kóka, Kossuth Lajos u. 63. 
www.kokaiplebania.hu 
Kozsuch Zsolt Tel.: 06/30/434-9237
Konczné Marika Tel.: 06-30-422-7364
Ternák Zsuzsanna Tel.: 06-20-584-6172


2025. február 16. Nagyböjt 1. vasárnap XXIV. évf. 10. szám


Zsoltár válasza: „Légy velem, Uram, - minden szükségemben.”


FERENC PÁPA ÜZENETE 2025 NAGYBÖJTJÉRE

2025. március 5.

Járjunk együtt a reményben

Kedves Testvérek!

A hamvazkodással mint a bűnbánat jelével megkezdjük éves nagyböjti zarándoklatunkat, a hit és a remény jegyében. Az Egyház mint anya és tanítómester arra hív bennünket, hogy készítsük elő szívünket és nyíljunk meg Isten kegyelme előtt, hogy örömmel ünnepelhessük Urunk Jézus Krisztus húsvéti diadalát a bűn és a halál felett, ahogyan Szent Pál is vallotta: „A győzelem elnyelte a halált! Halál, hol a te győzelmed? Halál, hol a te fullánkod?” (1Kor 15,54–55). Hitünknek ugyanis az értünk meghalt és feltámadt Jézus Krisztus a középpontja és ő a biztosítéka annak a nagy ígérethez kapcsolódó reménynek, amelyet az Atya már beteljesített őbenne, szeretett Fiában: az örök életnek (vö. Jn 10,28; 17,3).1 Ebben a nagyböjtben, melyet a szentév kegyelme gazdagít, szeretnék megosztani veletek né-hány gondolatot arról, mit jelent együtt haladni a reményben és felfedezni a megtérésre szólító meghívásokat, melyeket Isten irgalma – egyénileg és közösségileg – mindannyiunkhoz intéz.

Először is, úton lenni. A jubileumi év mottója, „a remény zarándokai”, Izrael népének az ígéret földje felé vezető hosszú vándorútjára emlékeztet bennünket. A Kivonulás könyve elbeszéli a rabszolgaságból a szabadságba vezető nehéz utat, melyet az Úr akart és vezetett, aki szereti népét és mindig hűséges hozzá. Nem gondolhatunk azonban a kivonulás bibliai elbeszélésére anélkül, hogy eszünkbe ne jutnának azok a testvéreink, akik ma is menekülnek a szegénység és az erőszak elől egy jobb élet reményében, amelyet maguknak és szeretteiknek keresnek. Ebből fakad a megtérésre szólító első meghívás, hiszen valamennyien zarándokok vagyunk az életben. Mindannyian feltehetjük magunknak a kérdést: milyen hatással van ez a helyzet az életemre? Tényleg úton vagyok-e vagy inkább bénult és mozdulatlan vagyok, félelemmel és reménytelenséggel telve vagy éppen belekényelmesedtem a saját világomba? Keresem-e a szabadulás útját a bűnös és a méltóságomtól megfosztó helyzetekből? Jó nagyböjti gyakorlat lenne találkozni migránsokkal vagy zarándokokkal, és engedni, hogy történetük megérintsen bennünket. Ez segíthetne megérteni, mit kér tőlünk Isten, hogy az Atya háza felé tartva egyre jobb úton lévőkké váljunk. Ez egy jó „vizsga” a vándor számára. 

Másodszor, együtt járni az úton. Az Egyház hivatása az, hogy szinodálisak legyünk, együtt ha-ladjunk.2 A keresztények arra kaptak meghívást, hogy közösen járják útjukat, soha ne magányos vándorként. A Szentlélek arra ösztönöz bennünket, hogy kilépjünk önmagunkból Isten és test-véreink felé, és soha ne zárkózzunk be saját világunkba.3 Együtt járni azt jelenti, hogy az egységteremtőkké válunk, abból a közös méltóságból kiindulva, amely Isten gyermekeiként megillet bennünket (vö. Gal 3,26–28); azt jelenti, hogy egymás mellett megyünk, anélkül, hogy eltipornánk vagy elnyomnánk a másikat, irigység és képmutatás nélkül, és nem engedve, hogy bárki is lemaradjon vagy kizárva érezné magát. Ugyanabba az irányba tartunk, ugyanazon cél felé törekszünk, miközben szeretettel és türelemmel meghallgatjuk egymást.

Ebben a nagyböjtben Isten azt kéri tőlünk, hogy vizsgáljuk meg, vajon életünkben, családjainkban, munkahelyeinken, plébániai vagy szerzetesi közösségeinkben képesek vagyunk-e együtt haladni másokkal, meghallgatni egymást, legyőzni annak kísértését, hogy önmagunkba zárkózzunk és csak a saját szükségleteinkkel törődjünk. Kérdezzük meg magunktól az Úr előtt, hogy képesek vagyunk-e együtt dolgozni püspökként, papként, megszentelt személyként vagy világi hívőként Isten országának szolgálatában! Befogadó magatartást tanúsítunk-e konkrét tettekkel azokkal szemben, akik közelednek hozzánk és azokkal szemben is, akik távol maradnak?

Engedjük-e, hogy a közösség részévé váljanak az emberek vagy inkább a peremre szorítjuk őket?4 Erre a megtérésre szólít a második meghívás: térjünk át a szinodalitásra.

Harmadsorban, ezt az utat egy ígéret reményében járjuk együtt. A remény, mely nem csal meg (vö. Róm 5,5), a szentév központi üzenete5 legyen a távlata a húsvét győzelméhez vezető nagy-böjti utunknak. Ahogyan XVI. Benedek pápa tanította a Spe salvi kezdetű enciklikában: „Az embernek szüksége van a feltétel nélküli szeretetre. Szüksége van arra a bizonyosságra, amelynek alapján elmondhatja: »Sem halál, sem élet, sem angyalok, sem fejedelemségek, sem jelen-valók, sem eljövendők, sem hatalmasságok, sem magasság, sem mélység, sem egyéb teremtmény el nem szakíthat bennünket Isten szeretetétől, amely Krisztus Jézusban, a mi Urunkban van« (Róm 8,38–39).”6 Jézus, szerelmünk és reményünk feltámadt,7 él és dicsőségesen uralkodik. A halál győzelemmé változott, és ebben, Krisztus feltámadásában rejlik a keresztények hite és nagy reménye!

Ez tehát a harmadik meghívás a megtérésre: reméljünk és bízzunk egyre jobban Istenben és az ő nagy ígéretében, az örök életben! Kérdezzük meg magunktól: valóban hiszem-e, hogy Isten megbocsátja bűneimet? Vagy úgy élek, mintha saját erőmből megválthatnám magamat? Meg-élem-e konkrétan a reményt, mely segít értelmezni a történelem eseményeit és ösztönöz elköteleződni az igazságosság, a testvériség és a közös otthon gondozása mellett, ügyelve arra, hogy senki se maradjon le?

Testvéreim! Istennek Jézus Krisztusban kinyilvánított szeretete megőriz bennünket a reményben, mely nem csal meg (vö. Róm 5,5). Ez a remény „a lélek biztos és szilárd horgonya”.8 Az Egyház ebben a reményben imádkozik, hogy „minden ember üdvözüljön” (1Tim 2,4) és várja, hogy a menny dicsőségében Krisztussal, a vőlegényével egyesüljön. Avilai Szent Teréz szavait idézve: „Reménykedj, lelkem, reménykedj. Nem ismered sem a napot, sem az órát. Virrassz éberen, hiszen minden igen gyorsan múlik, jóllehet türelmetlenséged kétessé teszi azt, ami biztos, hosszúvá az időt, ami rövid” (A lélek kiáltásai Istenhez, 15, 3).9 Szűz Mária, a reménység anyja járjon közben értünk és kísérjen bennünket nagyböjti utunkon!


 

 

Olvass!

Elmélkedj!

Cselekedj!

03.10.
hétfő

Lev 19,1-2.11-18
Mt 25,31-46

Az egyedüli igazi öröm a földön: kiszabadulni önmagunk börtönéből (nem mondom, hogy a testéből, mert a test Isten temploma, tehát szent), és szeretetben egyesülni az Élettel, Aki ujjongva ott lakik minden teremtmény lényegében és saját lelkünk mélyén.

Különleges figyelemmel vagyok, hol tehetek valami jót mások, szeretteim,
környezetem javára.

03.11.
kedd

Iz 55,10-11
Mt 6,7-15

Az Úr szeretetében minden a miénk, és mindennek hasznát vesszük, mert Őt találjuk meg benne. És így mindaz, amivel a világban vándorlásunk során találkozunk, mindaz, amit látunk, hallunk, érintünk, nem beszennyez, hanem inkább megtisztít, és a szemlélődés, a mennyország újabb magvait ülteti lelkünkbe.

Megvizsgálom, hogy életem mely részéből szorítottam ki az Urat. A Miatyánk
átelmélkedésével engedem, hogy megszólítson!

03.12.
szerda

Jón 3,1-0
Lk 11,29-32

Amíg nem szeretjük Istent tökéletesen, addig világa tele van ellentmondással. A dolgok, amelyeket teremtett, Hozzá vonzanak, mégis távol tartanak Tőle. Csalogatnak felé, de utunkat is állják. … Ahelyett, hogy Istent imádnánk az Ő teremtésében, mindig önmagunkat próbáljuk imádni a teremtmények felhasználásával.

Hálát adok szüleimért, nagyszüleimért, minden jóért, amit családomban kaptam. Minőségi időt szánok rájuk.

03.13.
csütörtök

Eszt 4,17sk.
Mt 7,7-12

Ellentétben az állatokkal és a fákkal, nekünk nem elég, … ha egyedi emberek vagyunk. Számunkra a szentség több, mint emberség. Ha sohasem vagyunk mások, mint emberek, ha nem válunk többé ter­mészetes önmagunknál, akkor nem leszünk szentek, és nem tudjuk a hasonlóságunkkal imádni Istent - pedig ez a szentségünk forrása.

A szeretet áldozat.
A jó Isten előtti áldozat
a legjavából ad.
Ma ezt teszem,
hálával Istennek.

03.14.
péntek ††

Ez 18,21-28
Mt 5,20-26

Isten meghagyja szabadságunkat: azzá lehetünk, amivé akarunk. Tetszésünk szerint válhatunk önmagunkká, vagy nem. De a problé­ma ez: minthogy egyedül Isten ismeri önmagammal való azonossá­gom titkát, egyedül Ő tehet azzá, aki vagyok; vagy pontosabban csak Ő te­het azzá, akivé lenni akarok, amikor végre elkezdek egészen „lenni”.

Hálát adok egyházamért, papjainkért, püspökeinkért, szerzeteseinkért, plébániaközösségemért – hogyan tudnám ezt kifejezni?

03.15.
szombat
Nemzeti ünnep

MTörv 26,16-19
Mt 5,43-48

Mindegyikünket beárnyékol egy illuzórikus személy: egy hamis én. … Hamis és különc énem Isten akaratának és szeretetének sugarán kívül szeretne létezni - kívül a valóságon és kívül az életen. Az ilyen én azonban nem lehet más, mint illúzió.

Imádkozom a keresztényekért szerte a világon, különösen az üldözött keresztényekért.

03.16.
Nagyböjt
2. vasárnapja

Ter 15,5-12.17-18
Fil 3,17-4,1
Lk 9,28b-36

Azonosságom titka Isten szeretetében és irgalmában rejlik. … Ezért nem is remélhetem, hogy Őrajta kívül bárhol másutt megtalálom magamat. Végeredményben egyedül úgy válhatok önmagammá, hogy azonosulok Vele, Akiben ott rejtőzik létem oka és beteljesedése.

Szívemben kiengesztelődöm azokkal, akik felé neheztelés él bennem.
A szentmise belső örömét megosztom azokkal, akikkel csak találkozom.


Dátum Időpont Szentmise felajánlása
11. Kedd

18:00

Garai Imre lelki üdvéért;

14. Péntek 18:00

Nagy Lajosné Tellér Mária lelki üdvéért, halálának 35. évfordulójára;

Balázs Ferenc és felesége Szabó Mária, valamint Tóth László és felesége Lengyel Mária lelki üdvéért;

KERESZTÚT

15. Szombat 18:00

Bíró Sándor lelki üdvéért, valamint élő és elhunyt családtagokért;

TZ imaóra

16. Vasárnap 11:00

Szabó István halálának 4. évfordulójára és fia Szabó István lelki üdvéért;

NAGYBÖJT 2. VASÁRNAPJA


13-án lesz Szentatyánk, Ferenc pápa megválasztásának (2013) évfordulója, Imádkozzunk a felgyógyulásáért.


Hálás szívvel köszönjük a katolikus iskolák javára az adományokat. 

A gyűjtés összege 70.000.-Ft volt, amit eljuttatunk Vácra.


Nagyböjt péntekjein a 18.00 órakor kezdődő szentmise előtt fél órával keresztutat járunk. Az első alkalom: 07-én lesz.


Nagyböjt szombatjain a szentmise után TZ imaórát tartunk.


Elhunyt:  Vékony István, Jókai u. 20.

Adj Uram örök nyugodalmat neki!

Plébánia irodai nyitvatartása

Hétfő: -
Kedd: -
Szerda: -
Csütörtök: -
Péntek: -

Miserend

Kedd: 18:00 óra
Péntek: 18:00 óra
Szombat: 18:00 óra
Vasárnap: 11:00 óra

Elérhetőség

Kozsuch Zsolt Tel.: 06/30/434-9237

Szentmiséket továbbra is a sekrestyében lehet íratni.

Temetéssel kapcsolatos ügyintézés: Konczné Marika 06-30-422-7364
info@kokaiplebania.hu
2243 Kóka, Kossuth Lajos u. 63.

© 2025 Kókai Egyházközség honlapja