Templomi Hírlevél 2021. október 31. XVIX. évf. 43. szám

A Kókai Római Katolikus Plébánia és a
Konczné Marika Tel.: 06-30-422-7364

2021. október 31. Évközi 31. vasárnap XVIX. évf. 43. szám

„Szeretlek, Uram, Istenem, - én erősségem.”

SZENTLECKE:
Zsid 7, 23-28

Krisztus örökre megmarad, ezért papsága is örökké tart.

Testvéreim! A zsidóknál nagy számban voltak papok, mivel a halál következtében nem maradhattak meg. Krisztus viszont örökre megmarad, s így papsága örökké tart. Ezért tudja mindörökre üdvözíteni azokat, akik általa járulnak Isten elé, hiszen örökké él, hogy közbenjárjon értünk.

Ilyen főpap kellett nekünk: szent, ártatlan, feddhetetlen, a bűnösöktől elkülönített, aki fölségesebb az egeknél. Ő nem szorul rá, mint a többi főpap, hogy naponként először a saját vétkeiért mutasson be áldozatot, s csak azután a nép bűneiért. Egyszer s mindenkorra megtette ezt, amikor feláldozta önmagát.

A törvény tehát gyarló embereket rendelt főpappá, míg az eskü szava, amely a törvényt követte, magát az örökre tökéletes Fiút.

EVANGÉLIUM: Mk 12, 28b-34

A főparancs: a szeretet Isten és embertársaink iránt.

Egy írástudó megkérdezte Jézustól: ,,Melyik az első a parancsok közül?''

Jézus így válaszolt: ,,Ez az első: Halld, Izrael! Az Úr a mi Istenünk, az egyetlen Úr. Szeresd Uradat, Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből, teljes elmédből és minden erődből! A második hasonló ehhez: Szeresd felebarátodat, mint önmagadat! Ezeknél nincs nagyobb parancsolat.''

Az írástudó erre azt válaszolta: ,,Valóban, jól mondtad, Mester, hogy ô az Egyetlen, és hogy rajta kívül nincs más. És azt is, hogy őt teljes szívünkből, teljes elménkből és teljes erőnkből szeretni, embertársunkat pedig úgy szeretni, mint saját magunkat, többet ér minden égő vagy véres áldozatnál.''

Jézus az okos felelet hallatára megdicsérte: ,,Nem jársz messze Isten országától.'' Ezután több kérdést már nem mertek neki föltenni.

Mindazokért,

kiket nem láttunk

már régen,

Akik velünk együtt

ünnepelnek az égben,

Kiknek

őrizgetjük szellemét,

Mindazokért

egy-egy gyertya égjen.”

Demjén Ferenc

Mindenszentek, Halottak napja.

November elseje a mindenszentek ünnepe, amit másnap a Halottak napja követ, Ilyenkor megholt szeretteinkre gondolunk, ellátogatunk  a sírjaikhoz, hogy lerójuk kegyeletünket, és imádkozunk érettük. a lelki üdvösségükért.

Gyermekkoromban édesanyám kezét fogva szélben, sárban is, de mentünk a falucskánk temetőjébe, és ott a gyertyák táncoló fényében elképzeltem a nagyszüleimet, akiket életükben nem láttam, de sokat hallottam felőlük.  Büszke voltam rájuk, mert csupa szépet és jót mondtak róluk a szüleim. Szeretettel  gyújtogattam meg a kis  lángokat, és mondtam el magam szőtte imáimat, mert éreztem, hogy jó szüleimet nekik köszönhetem, és hogy milyen jó hogy általuk én is vagyok.

Később mikor már a saját gyermekeim kis kezét fogva mentünk  szüleim sírjához, sokkal  több sóhaj és ima hagyta el a számat, mert akkor éreztem igazán az őseim iránti nagy-nagy tisztességet és szeretetet.
            Nélkülük már az életem más értelmet kapott, és a gyermekeim szemében  ott táncoltak a régi idők gyertyafényei, amik már annyira ismerősek. Sok- sok év telt el a szüleim halála óta, több sírt is látogatunk már, és annyira hozzá tartoznak életünkhöz ők, akik elmentek közülünk, hogy csak hálával és odaadó imával tudjuk megköszönni nekik hogy közöttünk voltak, életünk részét alkották.

Ezért zarándokolunk el a sírokhoz, viszünk virágot és koszorút, hogy a földi létünkben is előidézzük a rég eltűnt arcokat. Ők már boldog angyalok ott fenn az égben, és ha imádkozunk hozzájuk, mintha megannyi kis csillag szórná a földre sugarát, és küldené el hozzánk a vigasztalás üzenetét. Misztikus varázs, és egyben ősi szent kötelék az, ami egyben tart családokat, közösségeket, amit nem szabad elszakítani soha de soha!!! Igaz távol vannak tőlünk, de mégis a lélek szárnyán velünk vannak, amikor imádkozunk.
            Így van ez most is, és lesz is, mert a mi gyermekeink is fogják őrizni emlékeinket, amit életünkben nekik ajándékoztunk.

Legyen a mostani emlékezés is szép és nemes gesztus, és szeretném, ha egyre többen lennénk, akik érzik, hogy mennyire fontos az ima ereje.

Csak a tisztítótűzben szenvedő lelke javára fordítható teljes búcsút nyerhet az a hívő,

• aki november 1-től 8-ig áhítatos lélekkel temetőt látogat, s legalább lélekben imádkozik az elhunytakért (mind a nyolc napon elnyerhető),
  • aki halottak napján, XI. 2-án (vagy az ordinárius engedélyével a megelőző vagy következő vasárnapon vagy Mindenszentek napján) templomot vagy kápolnát áhítattal meglátogat, s egy Miatyánkot és egy Hiszekegyet elimádkozik.

A Búcsúk Kézikönyve, Búcsúengedélyek, 29. 1. §.

Halottak napján nem csak a halottaink miatt megyünk ki a temetőbe, hanem saját magunkért is, mert az élet mindennapi gondjai közepette hajlamosak vagyunk megfeledkezni e világ kérlelhetetlen igazságáról: az élet mulandó.

Böjte Csaba

SZENTMISÉK  NOVEMBER 01 –  NOVEMBER  07

01. Hétfő 11.00 Kóka község összes elhunytjáért;

02. Kedd 18:00 Rada Kálmán és szülei lelki üdvéért;

05. Péntek: 18:00 Nyéki és Gödöllei család élő és elhunyt családtagjaiért;

ELSŐPÉNTEK

06. Szombat:18:30 Papp József, Laczkó Rafael és felesége Laczkó Apollónia lelki üdvéért,

valamint élő és elhunyt családtagokért;

Tóth Antal lelki üdvéért (halálának 1. évfordulójára),

valamint Koncz Istvánné lelki üdvéért;

MOCORGÓ SZENTMISE!!!!

07. Vasárnap: 11:00  Koncz, Laczkó és Török család elhunytjaiért;

Matusek József és felesége Vastag Mária lelki üdvéért;

ELSŐVASÁRNAP – SZENTSÉGIMÁDÁS

_____________________________________________________

Kedves Gyerekek! Sok szeretettel hívunk Titeket családotokkal és minden érdeklődővel együtt szombaton esténként a „mocorgó szentmisére”.

Ma 15:00 órától sírmegáldás lesz.

Holnap, November 01-én, Mindenszentek napján 11:00 órakor kezdődik a szentmise.

Parancsolt ünnep!

Kiss Ferenc Felsővásártér 27.

Adj Uram örök nyugodalmat neki!