A KÓKAI RÓMAI KATOLIKUS PLÉBÁNIA ÉS
SZENT MÁTÉ ALAPÍTVÁNY KIADVÁNYA
2243 Kóka, Kossuth Lajos u. 63. Tel.: 29/ 428 – 146
Konczné Marika: 29/800 – 157; 06/30/ 422 – 7364
____________________________________________________
2015. február 08. Évközi 5. vasárnap XIII. évf. 06. szám
______________________________________________
Zsoltár válasz:
„Dicsérjétek az Urat, - aki a megtört szívűeket meggyógyítja.”
_________________________________________________
SZENTLECKE: 1 Kor 9, 16-19. 22--23
Isten apostola önzetlenül fáradozik embertársai üdvösségéért.
Testvéreim! Hogy az evangéliumot hirdeti, azzal nem dicsekedhetem, hiszen ez kényszerű kötelességem. Jaj nekem ugyanis, ha nem hirdetem az evangéliumot?
Ha önszántamból teszem, jutalmam lesz, ha nem önszántamból, csak megbízott hivatalnok vagyok. Mi tehát a jutalmam? Az, hogy mint az evangélium hirdetője, ingyen nyújtsam az evangéliumot, és ne éljek az evangéliumban gyökerező jogommal.
Bár mindenkitől független voltam, mégis mindenkinek szolgája lettem, hogy minél többet megnyerjek. A gyöngék közt gyönge lettem, hogy megnyerjem a gyöngéket. Mindenkinek mindene lettem, hogy mindenkit üdvösségre vezessek. Mindezt az evangéliumért teszem, hogy nekem is részem legyen benne.
EVANGÉLIUM: Mk 1, 29-39
Jézus sokakat meggyógyított, akik különböző bajokban szenvedtek.
Abban az időben:
Jézus kijött a zsinagógából, és elment Simon és András házába. Simon anyósa lázas betegen feküdt. Mindjárt szóltak is Jézusnak. Jézus odament hozzá, megfogta a kezét, és fölsegítette. Erre megszűnt a láza, és szolgált nekik.
Amikor lement a nap és beesteledett, odavitték hozzá a betegeket és a gonosz lélektől megszállottakat. Az egész város ott szorongott az ajtó előtt. Jézus pedig sokakat meggyógyított, akik különböző bajokban szenvedtek; és sok ördögöt kiűzött. De nem engedte megszólalni őket, mert tudták, hogy ô kicsoda.
Hajnalban Jézus nagyon korán kelt. Kiment (a házból), elment egy elhagyatott helyre, és ott imádkozott. Simon és a vele lévő utánamentek. Mikor megtalálták, azt mondták neki: ,,Téged keres mindenki!''
De ő azt felelte: ,,Menjünk el máshová, a szomszédos helységekbe, hogy ott is hirdessem az evangéliumot, -- hiszen ezért jöttem.'' És ment, hirdette az evangéliumot a zsinagógákban Galilea egész területén, és kiűzte az ördögöket.
Félelmek és babonák a Betegek kenetével kapcsolatban
Úgy gondolom, mivel sok félelem, babona, valamint a dolgok nem kellő ismeretéből fakadó félreértés uralkodott el – ahogy a népnyelv egy rossz beidegződésből kiindulva téves módon hívta - az „utolsó kenettel” kapcsolatban, így pár dolgot érdemes megvizsgálnunk a tisztán látás érdekében ebben a kérdésben.
Rögtön az elején le kell szögeznünk egyfontos igazságot: a sok félreértésre okot adó problematikás elnevezés alaphelyzetből nem igaz. Nagyjából semennyire abból, amit sugallni szeretne. Természetesen nem az ember életének egy utolsó momentumról van szó, amit nem egyszer ideges gyorsasággal és kapkodással - lehetőleg már a beteg tudtán kívül – még gyorsan meg szeretnének ejteni a családtagok – tegyük gyorsan hozzá, hogy vitathatatlan jószándékkal -, hanem egy Isten által rendelt megerősítő és gyógyító kegyelemről. (v.ö.: Mk 16,17-18; Jak 4,14-16; LG 11)
Súlyos érv szokott lenni sok esetben, hogy azért várják meg, míg a beteg öntudatlan lesz – esetleg ne adj’ Isten meg is hal, - mert nem szeretnék a hozzátartozók megijeszteni azzal, hogy a pap ráadja az „utolsó kenetet”, így szinte „előre hozva” esetében az elkerülhetetlent. Ez logikusnak tűnhet, de ismét belebotlunk az elnevezés okozta súlyos csapdába és becsapásba.
Az Egyház teljes egyértelműséggel tanítja, hogy a halál beállta után érvényesen egy szentség sem vehető már fel. Mivel az érdemszerzés időszaka földi életünkig tart (Lk 16, 19-31; DS 1488, v.ö.: DS szisztem. index L 3 és 6; magyar ford. Fila-Jug u.o.) ezért egy szentségnek sincs semmiféle hatása a halál után az ember lelki-, illetve fizikai életére. (A hozzátartozók esetleges megnyugtatása nyilván való, hogy a földi életből elköltözöttre már nem fejt ki semmiféle hatást.)
Így az összes szentséghez hasonlóan természetesen a szentkenet felvétele is mindig meg kell, hogy előzze a halál beálltát. Mint ahogy az utolsó szentgyónás, és a szentáldozás is! (Érdekes tény, hogy valójában a haldokoló utolsó szentsége az Oltáriszentség, vagyis a ”szent útravaló”!!! S milyen érdekes, hogy hála Istennek annak idején nem „keresztelték át” mondjuk utolsó áldozásra az Eucharisztia szentségét…☺)
Érdemes maradnunk nekünk is tehát a 6. szentség esetében az eredeti, és a valóságnak megfelelő; hatását valóban kifejező megnevezésnél.
De mi is az a Betegek kenete? Az Egyház egyértelműen és világosan fogalmaz ezzel a szentséggel kapcsolatban! „Általa a beteg a Szentlélek kegyelmét kapja, amely az egész embert segíti és tökéletesíti: megerősíti az Istenbe vetett bizalomban, erőt ad a kísértések ellen, s alkalmassá teszi arra, hogy betegségét erős lélekkel viselje, sőt, küzdjön egészségéért, ha az szolgál üdvösségére, ill. kérje és elfogadja a jó halál kegyelmét, ha Istennek ez az akarata.” (MKL)
Hasonló megfogalmazást találunk egy másik fontos helyen, ami teljessé teszi értékét: „Ez a szentség a Szentlélek kegyelmét adja a betegnek. Ez a kegyelem az egész embert segíti az üdvösségre, felszítja Istenbe vetett bizalmát, megerősíti a gonosz lélek kísértéseivel és a halálfélelemmel szemben úgy, hogy bajait nemcsak elviselni lesz képes erős lélekkel, hanem azokat le is küzdheti, és így egészségét is visszaszerezheti – ha az a lélek üdvösségére válik” (Lelkipásztori rendelkezések – betegek kenete 14)
Látjuk tehát, hogy nem egy félelmetes, a véget megelőző utolsó felvonásról, utolsó dologról van szó, hanem épp ellenkezőleg, egy olyan bennünket segítő szentségről, amivel élni az ember legjobban felfogott érdeke; hiszen a Szentlélek kegyelme erősíti általa.
Kik vehetik fel a betegek kenetét?
- Minden idős ember 60. életév betöltése után, ha a kegyelem állapotában van (ha szükséges, szentgyónását elvégezte) évente egyszer akkor is, ha nincs betegsége (ennyit az „utolsó kenet”- névről, amit nyugodtan el is felejthetünk…)
- Minden felnőtt ember nagyobb műtét előtt, ha a kegyelem állapotában van
- Gyermek abban az esetben, ha betegség miatt indokolt, és fel tudja fogni a betegek kenetének lényegét
- Eszméletlen embernek csak akkor adható fel, ha joggal feltételezhető, hogy kérte volna a szentséget, hiszen ebben az esetben bűntörlő hatású!
Remélem, sikerült egyértelművé tennem, hogy nem a halál, hanem épp ellenkezőleg, ez az ÉLET SZENTSÉGE, ami felkészít legszebb hivatásunkra és célunkra, a Mindenhatóval való személyes találkozásra! – Így érdemes vele élni! ☺
Betegek világnapja - február 11.
Lourdes-i Boldogasszony
Lourdes-ban 1858. február 11. és július l6-a között 18 alkalommal jelent meg egy 14 éves kisleánynak: Bernadette Soubirous-nak. Tudjuk, hogy egy barlangban látta meg Bernadette először a a Szűzanyát, akit ő Szép Hölgynek, Úrnőnek nevezett el. De Mária bemutatkozott:" Én vagyok a Szeplőtelen Fogantatás." Olyan mély gondolat ez, amelyet a kisleány nem érthetett meg. A Szűzanya így erősítette meg a boldog IX. Piusz pápa által kihirdetett négy évvel korábban kihírdetett dogmát.
Mária Bernadette-hez intézett üzeneteinek középpontjában a bűnösök megtérése és az imádság áll. Anyai szeretetének különleges megnyilvánulása a forrás, amelynek vízétől sokan meggyógyultak. Máriának a betegekhez való közelsége az oka annak, hogy február 11., a Lourdes-i Boldogasszony ünnepe lett a betegek világnapja. (II. János Pál pápa rendelte el 1992-ben.) Évente több millió zarándok érkezik ide, hogy kérje a Szűzanya közbenjárását, és esedezzen testi-lelki gyógyulásért úgy önmaga, mint szerettei számára.
Lourdes a hívők számára tehát sokat jelentő zarándokhely. Senki sem távozik onnan lelki megerősödés nélkül, ha a testi gyógyulás nem is következik be.
Kérjük Boldogasszonyunkat, hogy szent Fia kegyelméből tudjuk életünk keresztjeit anyai pártfogása segítségével hordozni!
Ima a betegekért
Mária, Jézus Édesanyja, kérünk, virrassz a földkerekség minden betegének ágya mellett!
- Különösen azok mellett, akik ebben az órában veszítik el öntudatukat,
- Akik haláltusájukat vívják,
- Akiknek nincs semmi reményük a gyógyulásra,
- Akik fájdalmukban sírnak és jajgatnak,
- Akiket senki sem ápol,
- Akik járni szeretnének, de ágyhoz vannak kötve,
- Akiknek pihenniük kellene, de a szükség munkára kényszeríti őket,
- Akik nyugtalanul hánykolódnak ágyukon, nem tudnak aludni, az éjszakát
nyitott szemmel töltik,
- Akiket betegségük miatt családjuk szegénységének gondja is kínoz,
- Akiknek végleg le kell mondaniuk jövőbeli terveikről,
- Akik nem hisznek az örök életben,
- Akik nem tudják, hogy Krisztus - Édesanyjával együtt - szereti őket.
Amen
MISÉK FEBRUÁR 09 – FEBRUÁR 15
10. Kedd: 1700 Lourdesi Szent Szűz tiszteletére;
13. Péntek: 1700 Rosa Mysticai Szent Szűz tiszteletére;
14. Szombat: 1700 Nyéki Ferenc halálának 30. napjára, valamint felesége Szűcs Mária lelki üdvéért;
Répás Pál és a Sóber család elhunytjaiért;
15. Vasárnap: 930 Tóth Rafaelné Leki Magdolna halálának 1. évfordulójára és férje Tóth Rafael,
valamint a Tóth és Leki család elhunytjaiért;
Vastag József és felesége Gedei Mária, valamint vejük Gáspár István lelki üdvéért;
__________________________________________________________________
Gyónási lehetőség vasárnap a szentmise előtt.
__________________________________________________________________
Keddenként a szentmise után csendes szentségimádást tartunk.
__________________________________________________________________
13-án 16-17 óráig Engesztelő imaórát tartunk.
__________________________________________________________________
15-én 15 órakor Kongregációs imaóra lesz.
__________________________________________________________________
Február 18-án hamvazószerda, a nagyböjt kezdete. A nevét onnan kapta, hogy ezen a napon a szentmise keretében a pap hamuval keresztet rajzol a homlokunkra a bűnbánat jeleként. Kókán hamvazószerdán 18.00 órakor lesz szentmise és hamvazás, aki ekkor nem tud eljönni, az február 22-én vasárnap is részesülhet a hamvazás szertartásában. Ez a nap a 14 és 60 év közötti katolikusok számára szigorú böjti nap!!!
__________________________________________________________________
Tisztelettel kérünk minden adózó magánszemélyt és vállalkozást, hogy ha teheti, adójának 1 %-át a
Szent Máté Alapítvány Kóka 18713628-1-13,, illetve a
Magyar Katolikus Egyház 0011 javára ajánlja fel!
__________________________________________________________________
Elhunytak:
Frónius Ernőné Soós Erzsébet Damjanich u. 28.
Répás Ferenc Táncsics M. u. 8.
Bojtár Rozália volt kókai lakos