Szent Máté Alapítvány kiadványa
2243 Kóka, Kossuth Lajos u. 63.
www.kokaiplebania.hu
Kozsuch Zsolt Tel.: 06/30/434-9237
Konczné Marika Tel.: 06-30-422-7364
2026. június 21. Évközi 12. vasárnap XXV. évf. 25. szám
Zsoltár válasz: „Uram, hallgass meg engem, - nagy irgalmasságod szerint.”
SZENTLECKE Róm 5, 12-15
A kegyelem hatása nem olyan, mint a bűnbeesésé.
Testvéreim! A bűn egy ember által lépett a világba, és a bűn következményeként a halál. Így a halál minden ember osztályrésze lett, mert mindnyájan bűnbe estek. Volt a világon bűn a mózesi törvény előtt is, de a bűn, ha nincs törvény, nem számít bűnnek. Ám a halál mégis uralkodott Ádámtól Mózesig azokon is, akik nem vétkeztek, mint Ádám, aki az Eljövendőnek előképe. A kegyelem hatása azonban nem olyan, mint a bűnbeesésé. Mert ha egynek bűnbeesése miatt sokan meghaltak, Isten kegyelme és az egy embernek, Jézus Krisztusnak irgalmából nyert ajándék még inkább kiárad sokakra.
EVANGÉLIUM: Mt 10, 26-33
Ne féljetek azoktól, akik a testet ölik meg!
Abban az időben Jézus ezt mondta apostolainak: Ne féljetek az emberektől! Nincs rejtett dolog, amelyre fény ne derülne, sem titok, amely ki ne tudódnék. Amit én sötétben mondok nektek, azt ti mondjátok el világosban: és amit fülbe súgva hallotok, hirdessétek a háztetőkön! És ne féljetek azoktól, akik a testet megölik, de a lelket nem tudják megölni. Inkább attól féljetek, aki a lelket is, a testet is a pokolba taszíthatja. Egy fillérért ugye két verebet adnak? És mégsem hull a földre egy se közülük Atyátok tudta nélkül? Nektek pedig minden szál hajatokat számon tartják! Ne féljetek hát: sokkal többet értek ti a verebeknél! Ha valaki megvall engem az emberek előtt, én is megvallom őt Atyám előtt, aki a mennyekben van. De ha valaki megtagad engem az emberek előtt, én is megtagadom őt Atyám előtt, aki a mennyekben van.
Magnifica humanitas kezdetű enciklika folytatása:
Az enciklikát több részben, Görföl Tibor teológus, egyetemi tanár, a Vigilia főszerkesztője segítségével mutatjuk be.
Ennélfogva a Magnifica humanitas a szinodalitás eszméjét ajánlja az egyformaság fenyegetésével szemben. Olyan Egyházról beszél, amely kész a párbeszédre, elviseli a feszültségeket és a különbözőségeket (13), fontosnak tartja a sokféleséget, és pontosan ily módot tud példát adni a világnak a valódi közösséggel kapcsolatban. Ezzel az igényével összefüggően józanul és alázatosan elismeri, hogy az Egyház társadalmi tanítása nem szolgálhat egyetlen átfogó válasszal, amely minden kulturális helyzetben egyformán érvényes lenne, hanem az egyházi közösségeknek a saját körülményeik között kell választ adniuk a közös kihívásokra (26). Szintén ezért domborítja ki jelentős mértékben a gazdasági és a társadalmi élet „köztes szintjeit”, a civil szférát, a különböző társulásokat, szakszervezeteket és egyleteket, amelyek teret adhatnak a párbeszédnek és az eszmecserének (32).
„Ne féljünk bepiszkolni kezünket korunk építkezésén!” – kiált fel a dokumentum elején (16) XIV. Leó, és az egész szöveget mélységesen áthatja az a vágy, hogy
"a hívő emberek kézzelfoghatóan tettekre váltsák a tényleges élet tartományában a katolikus társadalmi tanítás nemes igazságait (47), hiszen azok magának a hitnek a szívét érintik, és „a társadalmi igazságosság Jézus követésének konkrét útját alkotja” (77)."
Nem is fukarkodik azoknak a területeknek a felsorolásával, ahol efféle elkötelezett fellépést és cselekést igényel. A dokumentum második fejezete szerint napjainkban különösen veszélyes az az ideológia, amely szerint mindenkinek ki kell érdemelnie a méltóságát, s aki többet szerez, az többet is ér (51) – ezzel szemben XIV. Leó minden ember eredendő és elidegeníthetetlen méltóságát hangsúlyozza. Az emberi jogok szempontjából ugyanilyen fenyegető veszély, hogy a hatalom képviselői akár meg is kérdőjelezhetnek egyes alapvető jogokat – ezzel szemben az egyházfő szerint szüntelenül képviselnünk kell az emberi természetből közvetlenül fakadó jogokat, korunkban különösen a nőkkel kapcsolatban. Hasonlóképpen az eluralkodó agressziót és szembenállási logikát is csak elutasítani lehet, és akkor is ki kell állni az egész emberiség igazságos fejlődéséért, ha „őrültségnek” tűnik (64).
Különösen érdekesek az enciklikának azok a szakaszai, amelyekben XIV. Leó a katolikus társadalmi tanítás alapelveit a digitális kultúra kihívásaira alkalmazza. Ilyen alapelv például, hogy az emberi javaknak egyetemes rendeltetésük van: és korunkban ez azt jelenti, hogy az új „birtoktárgyaknak”, algoritmusoknak, a digitális platformoknak vagy az adatoknak mindenki számára elérhetőnek kell lenniük. A szubszidiaritás elve, amely szerint a döntéseket az egyénhez legközelebbi szinten kell meghozni, ma úgy alkalmazható, hogy a technológiai szakértők kezében összpontosuló digitális hatalomnak lehetőséget kell nyújtania a polgárok részvételi eljárásaira, például független ellenőrzőmechanizmusokra (71).
"A szolidaritásnak ma abban is testet kell öltenie, hogy a természeti környezethez hasonlóan a „digitális környezetet” sem zsákmányoljuk ki, és a digitális döntések is tekintettel vannak mindenki javára és a későbbi nemzedékekre."
A Magnifica humanitas szerint a társadalmi igazságosság előmozdítása konkrét fokmérője annak, hogy mennyire vagyunk hűek az evangéliumhoz (77). Megfordítva: magához az evangéliumhoz válna hűtlenné az Egyház, ha nem fáradozna a társadalmi igazságosságért. XIV. Leó szerint ennek az összefüggésnek a leghatékonyabb „lakmuszpróbája” az, hogy miként bánunk „a migránsokkal, a menekültekkel és azokkal, akik a szegénység, az erőszak, a klímaváltozás vagy természeti katasztrófák miatt kénytelenek elhagyni lakóhelyüket” (81). A velük szemben kialakított bánásmód mutatja meg, hogy mennyiben hatja át a társadalmat a testvériesség szelleme. Az igazságos társadalomnak ma továbbá, hangsúlyozza XIV. Leó pápa, a digitális kirekesztés és diszkrimináció ellen is fel kell lépnie, elutasítva az erőszakos megfigyelést, a digitális gyűlöletmegnyilvánulásokat és a félretájékoztatást.
A folytatásból kiderül, hogy mindez az Egyházat is lelkiismeretvizsgálatra késztetni.
(Folytatjuk.)
Forrás:
| Dátum | Időpont | Szentmise felajánlása |
|---|---|---|
| 23. Kedd |
18:00 |
Acsai Ferenc lelki üdvéért, halálának első évfordulójára; Bérczes Donát és Tóth Evelin jegyespárért; |
|
26. Péntek |
18:00 |
E hónapban elhunytjainkért; |
| 27. Szombat | 18:00 |
Szent László király tiszteletére; |
| 28. Vasárnap | 18:00 |
Rácz család elhunytjaiért; SZENTJÁNOSBOGÁR TÁBORNYITÓ SZENTMISE |
A villamoshálózat felújítására elkülönítve félretett hétvégi gyűjtés 466.000 Ft volt. A számlán eddig 660.000 Ft gyűlt össze.
Isten áldása legyen minden nagylelkű adakozón!
A legközelebbi gyűjtés július 2. hétvégéjén lesz.
28-án, vasárnap 18:00 órakor kezdődik a szentmise.
Elhunyt:
Dóczi Sándor, Kossuth L. u. 69.
Adj Uram örök nyugodalmat neki!


